Nie masz czas i głowy do dbania o rośliny?

Nie szkodzi. Dzięki hydroponice uprawa roślin nigdy nie była tak prosta!

Hydroponika to uprawa roślin doniczkowych, gdzie w odróżnieniu do tradycyjnej metody nie stosuje się ziemi.

Uprawa hydroponiczna zyskuje ostatnio na znaczeniu, gdyż jest bardziej sterylna, a większość roślin po prostu lepiej rośnie w wodzie niż w ziemi.

Nazwa (człon: hydro-woda i ponika-pracować) wzięła się stąd, że roślina pobiera potrzebne jej do życia składniki wprost z wody. Do uprawy wykorzystywany jest preparat ceramiczny z wypalanej glinki oraz specjalna pożywka stała. Preparat jest obojętny chemicznie i ma za zadanie tylko utrzymać bryłę korzeniową. Wszystko czego roślina potrzebuje do życia znajduje się w pożywce, która rozpuszcza się w wodzie.

Najprostszy model składa się zatem z wewnętrznej doniczki wypełnionej pożywką i granulatem, w którym umieszcza się roślinę oraz zewnętrznej nieprzemakalnej osłonki. W wewnętrznej doniczce umieszcza się wskaźnik poziomu wody, który ułatwia podlewanie.

Przy bardziej skomplikowanych systemach jak ten przedstawiony w filmiku na dole stosuje się wszelkiego rodzaju pompki i systemu automatycznego dozowania wody.

 

Na życzenie naszych Klientów, dostarczamy rośliny w uprawie hydroponicznej. Zapraszamy do kontaktu!

Hydroponika, dzięki temu, że do uprawy nie jest nam potrzebna ziemia ma zdecydowaną wyższość nad uprawą glebową. Do jej głównych zalet zaliczamy:

  • brak szkodników i chorób, które do swego rozwoju potrzebują kontaktu z ziemią;
  • eliminujemy pleśń, roztocza i grzyby, co ma znaczenie w przypadku alergików;
  • roślina nie potrzebuje dużo miejsca do wzrostu, więc rzadziej ją przesadzamy;
  • przez granulat łatwiej niż przez ziemię dociera do korzeni tlen, roślina jest dotleniona i szybciej rośnie;
  • uprawa takiej rośliny jest też dużo łatwiejsza i ekonomiczniejsza – dzięki zamocowanym wskaźnikom wody dokładnie wiadomo, kiedy i ile należy daną roślinę podlewać; rzadziej też ją nawozimy;
  • łatwiej można kontrolować rozrost bryły korzeniowej;
  • rośliny w uprawie hydroponicznej bardziej nawilżają powietrze.