Botanico to ekspert od roślin doniczkowych.

Twoje rośliny w dobrych rękach.

Światło kontra cień.

Do pomieszczeń zacienionych, open space’ów czy rozległych biur polecane są rośliny lubiące cień takie jak: fikusy, draceny, wężownica, bluszcz. Gdy nasze biuro jest nasłonecznione, a okna wychodzą na południe lepiej wybrać sukulenty, w tym kaktusy.

Kwitnące czy nie.

Powinniśmy raczej unikać roślin z kwiatami, gdyż nie każdy lubi pracować w pomieszczeniu, w którym roznosi się intensywny zapach. Przekwitnięty kwiat również nie wygląda atrakcyjnie. Rośliny kwitnące wymagają też przeważnie większej troski przy uprawie.


Jak podlewać.

W przypadku roślin nadmiar miłości szkodzi. Lepiej zapomnieć o roślinie na tydzień niż zalać ją wodą. Może to doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej i roślina może okazać się nie do odratowania. Większość roślin bez problemu znosi nawet kilkunastodniową posuchę (kaktusy).

Ile kwiatów na metr kwadratowy.

Wszystko zależy od naszych upodobań, ale powinniśmy pamiętać, że nie każdy lubi pracować w szklarni, gdzie rośliny zdominowały przestrzeń. Z drugiej strony warto pamiętać o badaniach NASA, z których wynika, że jedna roślina doniczkowa na 10 m2 biura to absolutne minimum.

Jeden rodzaj czy kilka.

W części biurowej możemy sobie pozwolić na większą dowolność. W miejscach takich jak recepcja czy biuro obsługi powinniśmy kierować się przede wszystkim estetyką i unikać przesady. Do takich miejsc szczególnie wskazane są przemyślane kompozycje z wykorzystaniem większych roślin np. fikusów czy palm.


Gdzie postawić.

Rośliny we wnętrzach należy stawiać tak, by nie przeszkadzały pracownikom czy klientom i przede wszystkim nie stały na przejściu. Ze względu na same rośliny powinniśmy też unikać przeciągów. Zawsze jednak powinniśmy je odpowiednio wyeksponować, a także zadbać o odpowiednią oprawę (m.in. doniczki).

Doniczka też jest ważna.

Odpowiednia doniczka nadaje charakter wnętrzu i podkreśla piękno rośliny. Możemy przebierać we wzorach i materiałach: metalowe, drewniane, ceramiczne, plastikowe. Donicę należy dobrać do rozmiaru rośliny (tak, by się nie wywróciła lub nie była za mała), a także jej upodobań (niektóre rośliny źle rosną w za dużym naczyniu).

Jak pielęgnować.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to oczywiście podlewanie, nawożenie oraz przesadzanie. Wszystko jest uzależnione od gatunku rośliny. Rośliny nie lubią też kurzu, więc trzeba go systematycznie usuwać. Liście niektórych roślin możemy też nabłyszczać. Niekiedy roślinę mogą zaatakować szkodniki, z którymi będziemy musieli podjąć walkę.

Na co zwrócić uwagę.

Zakup roślin powinniśmy zlecić specjaliście, który wybierze zdrowe i piękne okazy. Nasz niepokój powinny zwrócić przebarwienia na liściach, pasożyty czy też rośliny wyglądające na zniszczone czy źle pielęgnowane. Zaniedbaną roślinę ciężko odratować i może okazać się, że czeka nas kolejny zakup.