Własna oranżeria to marzenie każdego właściciela domu.

My realizujemy te pragnienia!

Ogród zimowy to marzenie większości właścicieli domków jednorodzinnych. To idealne miejsce wypoczynku, gdzie bliskością z przyrodą, ciszą i pięknem możemy cieszyć się przez cały rok.

Na etapie projektu powinniśmy zdecydować czy chcemy, żeby nasz ogród był tylko salonem, czy też może prawdziwym ogrodem. Przy kosztach budowy całej konstrukcji, dobór roślin wydaje się być nieznaczącym wydatkiem, dlatego oczywiście zachęcamy Państwa do budowy „zielonego ogrodu”.
Tym bardziej, że nawet jeśli nie zdecydujemy się na całoroczne ogrzewanie, zawsze uda nam się znaleźć rośliny odpowiednie do takiego pomieszczenia.

Botanico doradza i dobiera rośliny do oranżerii. Sprawdź sam!

Od czego zacząć? Najpierw trzeba oszacować wydatki, wybrać lokalizację, a także firmę wykonawczą. Budowa ogrodu zimowego to koszt kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście jest to spora kwota, ale komfort jaki daje własny ogród przez cały rok jest bezcenny. Firm oferujących gotowe konstrukcje, jak i wykonujących je na zamówienie jest w Polsce całkiem sporo. Dobrze, jeśli taka firma ma doświadczenie, a także udziela gwarancji. Trzeba pamiętać, że jest to konstrukcja budowlana jak każda inna, więc musi być odporna na wiatr, deszcz, śnieg, szczelna, oparta na solidnych fundamentach, wentylowana, choćby mechanicznie (uchylne okienko) etc. Unikajmy prowizorycznych rozwiązań, które mogą doprowadzić do katastrofy. Przed dobudowaniem oranżerii do istniejącej bryły domu będziemy musieli postarać się również o pozwolenie. Gdy już nasza „dobudówka” jest gotowa, czas na rośliny. Ich dobór uzależniamy od kilku rzeczy:

  • lokalizacja oranżerii względem stron świata
  • czy będzie ogrzewana całorocznie
  • naszych umiejętności ogrodniczych
  • własnych upodobań i wizji
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy (od północy chroni od wiatru i chłodu zimą, od południa pozwala cieszyć się egzotycznymi kwiatami, a nawet owocami), jednak najkorzystniejsze będzie usytuowanie wschodnie bądź zachodnie. Pielęgnacja ogrodu zimowego to nie lada wyzwanie dla zwykłego ogrodnika. Poproś o pomoc ekspertów!

Teraz trzeba się zdecydować czy chcemy, by nasz ogród pod dachem działał cały rok i w tym celu gotowi jesteśmy ponieść dodatkowe koszty ogrzewania czy też zadowoli nas możliwość korzystania z niego od wiosny do jesieni a zimą będzie tam panowała temperatura około 10 stopni. Dla większości roślin doniczkowych są to optymalne warunki, gdyż taka niższa temperatura sprzyja wegetacji. Tak naprawdę tylko rośliny tropikalne wymagają stałej, wysokiej temperatury (20 stopni) i dużej wilgotności. Nie są to jednak optymalne warunki do odpoczynku człowieka. Dlatego polecamy rośliny, które dobrze sobie radzą z okresowymi spadkami temperatur do 10 stopni w zimie. Kierując się tą zasadą możemy wybierać wśród naprawdę szerokiej gamy roślin. Proponujemy, aby Państwo wybrali jeden z najpopularniejszych stylów:

IMorze Śródziemne – dobrze sprawdza się, gdy zamierzamy korzystać z naszego ogrodu tylko w sezonie, a zimą nie będziemy za bardzo przejmować się jego ogrzewaniem. Styl śródziemnomorski to przede wszelkim bogactwo palm, ale też drzewka cytrusowe (mandarynki, cytryny, pomarańcze), które w sprzyjających warunkach mogą wydać owoce. Z roślin kwitnących polecane są storczyki, bugenwille i gardenie. Z klimatem śródziemnomorskim nierozerwalnie związany jest też wawrzyn szlachetny (laur). Jako rośliny okrywowe sprawdzą się paprocie, a z pnączy warto rozważyć bluszcz i męczennicę (passiflorę). Całość oczywiście podkreślają terakotowe wazy i donice, a także małe rzeźby. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią możemy pomyśleć o mini fontannie.

IIAzja – to ogród, który możemy ogrzewać zimą, ale nie jest to niezbędne dla przebywających tam roślin. W ogrodzie azjatyckim sadzimy figowce, fatsje japońskie, azalie, kamelie japońskie, ardizje, róże chińskie (hibiskusy), herbatę chińską. Do takiego stylu pasują ratanowe meble, bambusowe maty, porcelanowe figurki, kamienie, lampiony, wachlarze, parawany oraz stawy i szemrzące strumyczki. Ważną zasadą jest asymetria.

IIIAfrykańska pustynia – to doskonały wybór dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą poświęcić uprawie zbyt wiele czasu. Wśród skał, na podłożu przykrytym żwirem lub piaskiem znajdzie się miejsce dla palm, dracen, daktylowców, bananowców, pachypodium, agaw, a przede wszystkim wszelkim odmianom kaktusów. Całość dopełnią maski przywiezione z afrykańskich eskapad i ryciny zwierząt.

IVZielnik – spodoba się osobom praktycznym. Nie wymaga zbyt wiele zachodu, a w przydomowej oranżerii możemy cieszyć się własną bazylią, tymiankiem, oregano, mięta. Do tego dodajemy gliniane misy, pledy w ludowe wzory i meble z litego drewna i czujemy się jak u babci na wsi.

VSkandynawia – to dobry wybór dla tych, którzy z różnych względów musieli wybrać najmniej korzystną lokalizację ogródka tj. na ścianie północnej. W takich warunkach przyjmą się sansewieria, aspidistra, zamiokulkas zamiolistny i nasz rodzimy bluszcz. Warto pomyśleć o okresowym doświetlaniu i dogrzewaniu roślin, konstrukcja na pewno powinna dostarczać maksimum światła (może szklany dach?). Dobrać powinniśmy jasne i ciepłe dodatki, więc w tym stylu powinniśmy omijać szerokim łukiem wszystkie ciemne meble.